1980’lerde moda

1980’lerde Moda

  Eğer izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken bir dizi anlatacağım size şimdi. Aynı zamanda modayla olan bağlantısını tabiî ki yine bir stil danışmanı olarak izleyerek, keyif aldığım, bitmesin diye kafayı yediğim, bitince hüzünlendiğim,2.sezonunu iple çektiğim dizi.

Yani ‘’POSE’’u.1980 li yılların New York’unda orta, üst ve alt düzeydeki insan gruplarının yaşantılarını ve sorunlarını, zenci ve beyazların aralarındaki etkileşimini, aynı zamanda eşcinselliğin o yıllardaki kabul edilmeyişini konu alan bir dizi.

   Yine bu yıllarda eşcinsellerin parlak ve renkli dünyalarındaki sıra dışı giyim tarzlarını yansıttıkları ,sadece kendi camialarında yarattıkları moda gecelerini seyrederken kendinizden geçebiliyorsunuz.

Aslında tek kelimelerle anlatıldığında abartı, aşırı, fazla kelimelerini kullandığınız moda yılları da diyebiliriz. Uyum ve denge diye bir şey yok. Farklı renklerin ahengi de diyebiliriz. Punk furyasının da baş gösterdiği yıllarda, renkli ve parlak kumaşlar, karpuz kollar, renkli ve iddialı saç kesimleri, muhteşem permalar, düz fön çekilmiş abartılı kâküller. Kocaman küpeler ve aksesuarlar…

Aerobik çılgınlığı, tozluklar, yüksek belli Jeanların içine sokulan kazaklar, parlak taytlar, koşu eşofmanları, püskül ve boncuklarla kaplı gece elbiseleri, kocaman vatkalar, Madonna’nın öncü olduğu dış giyim olarak giyilmeye başlanan iç çamaşırları ve büstiyerleri yine bu yılların öncü trendleri arasındaydı.

O yıllardaki Fame dizisi ile birlikte aslında hep bir dans vardı hayattlarında. Ve sanki sokakta profesyonel dansçı gibi giyinen kadın ve erkekler görmek mümkündü. Rengârenk eşofman, tişört ve ona eşlik eden saç bantları mesela.

Döneme ait ayakkabılar ise yüksek topuklu ve yine renkli. Renkli, şeffaf ve plastik tabanlı ayakkabılar daha sonra onun ardından geldi. Makyaja gelince renkli renkli renkli. Biliyorum hep aynı ve benzer kelime ve tanımlarda bulunuyorum ama gerçekten de olay bu. Bu abartılı saçlara yine abartılı, parlak, porselen bebek görünümlü barbie akımı da, o yıllarda başladı sonuçta. Maviler, pembeler, sarılar yoğun düzeyde kullanılır.

Sanırım o yıllara döndüğümüzde en aklımızda kalan giyim tarafı tabiî ki gelinlik. Aynı abartı durum gelinliklerde de var. O muhteşem vatkalar ve abartı kollar, aşırı danteli ve saç baçtı haline gelmiş parlak gelinlik telleri.

Ve son olarak sanırım 1980 li yılların en gözde moda ikonu bana göre Prenses Diana’dır.Hala daha birçok tasarımcı Diana’nın kıyafetlerinden ilham alıyor. Muhteşem zarif güzelliğini giydiği dikkat çekici ve bir o kadar naif ve feminen tarzıyla birleştirmiş ve abartı yılları olduğu halde abartılı gözükmeyen nadir stil sahibi olan biri.

Umarım 80 li yıllara sizi biraz götürebilmiş ve kafanızdan bir canlandırma oluşturabilmişimdir.Unutmayın hala o yıllardaki parçalardan trend parçaları şu anda kullanıyoruz.Moda gerçekten de zamansız değil mi?