1920’lerde Moda

1920’lerde Moda

   1918 yılında 1.Dünya savaşının bitmesiyle aslında yön ve kendini bulan 1920’lerdeki modaya gelin bir göz atalım. Neden 1920 ‘ler? Çünkü moda tarihinde devrim niteliğinde bir tarih olup, özellikle Amerika’da kadına seçme hakkı verildikten  sonra modaya farklı bir kapı açan dönemin başlangıcı aslında. Bu yazıyı yazmamda kendim izlemesem de yakın arkadaşımın ısrarı ile Netflix’teki ‘’Peaky Blinders’’ dizisinin büyük payı var. Özellikle 4. Ve 5.sezondaki kıyafetleri inceleyerek bakarsanız göz banyonuzun tadını çıkarırsınız. Zira moda ile ilgili iseniz kadının zarafetini modayla eş yapan harika anlar oluyor.

    Dediğim gibi diziyi izlemedim ama dizideki kıyafetler muhteşem. Tabi o yıllardaki kadının rolüde kıyafetlerle birlikte aktarılıyor. Bir stil danışmanı olarak bu tarz diziler seyrederken konudan çok bu tarz şeylere takılmam ve incelemem garipsenemez tabi. Başka yazılarımda da aslında yine ilham aldığım dizilerden dönem kıyafetleri ilgili bir şeyler paylaşacağım.

    Aslında birazda anlamak için görmek gerekiyor. Dönemin en önemli kadın tasarımcıları: Madeleine Vionnet, Gabrielle Chanel ve Jean Patou’dur.

Düz siluetler,stilize çiçekler ve geometrik desenler döneme damga vurmuştur. Artık yavaş yavaş etek boyları dize doğru çıkmaya başlamış, odak noktası kalça olmuştur. Çünkü kadın artık feminenliğini vurgulama özgürlüğüne sahiptir. Tercih edilen kumaşlar ise: Jarse, moher, gabardin ve yeni bir tür olan rayon/yapay ipekti. Şu an günümüzde de epey moda olan puantiye ve çizgili kumaşlar moda olmuştur.

Gece hayatının da çok renklendiği bir dönem olan 1920 ler ışıltılı kumaşlar, hint ipeği, ipek kadife, inci, metal iplik ve boncuklarla işlenmiş kumaşlarla bezeliydi. Brokar şallar, tüyler, uzun ve yoğun halde takılan inciler, fildişi takılar çok revaçtaydı. Abiye saç bantları, süslü ve abartılı şapkalar kadınların olmasa olmazı idi. Avangart giyimin top olduğu yıllarda balenli korselerin yerini esnek korseler aldı. Hatta 1929 yılında ilk balenli sutyen çıktı. Yünlü, ipekli, pamuklu ve reyon çoraplar süslü jartiyerle birlikte kullanılmaya başlandı.

Leh asıllı Mac Factor ilk makyaj setini çıkardı bu yıllarda. Beyaz pudralı yüzler, siyah göz kalemi ve rimel, ince alınmış kaşlar, Japon kimono akımındaki kalp kırmızı dudaklar ön plandaydı.

Umarım bu yıllardaki görünüme bir kulak verir,izler ve kendinize bir parça hediye ederek bu yılların ruhunu yaşarsınız.

                                                                                                                    Sevgilerimle